Nasze materiały w wersji audio. Te same wartościowe wskazówki, analizy i porady dotyczące Microsoft 365, które znasz z YouTube, teraz również w formie podcastu. Idealne do słuchania w drodze lub podczas pracy.
Microsoft Viva Engage to platforma komunikacyjna podobna do mediów społecznościowych, ale działająca tylko w Twojej firmie. Umożliwia:- Tworzenie grup tematycznych i projektowych- Publikowanie postów, ankiet i plików- Przyznawanie wyróżnień- Budowanie społeczności firmowej Dostępna przez przeglądarkę i aplikacje mobilne.
Cześć, tu Marcin Karwowski z eraIT. Na tym kanale pokazuję, w jaki sposób korzystać z narzędzi Microsoft 365, aby usprawniały pracę Twoją i Twojej firmy. Dzisiaj wracam do tematu komunikacji wewnątrz firmy, intranetu, czyli takich firmowych social mediów. Pokażę, jak można to zrealizować na przykładzie aplikacji Viva Engage. Ale dość tego wstępu, zapraszam do części merytorycznej.
Do aplikacji Viva Engage musisz zalogować się, tak jak zawsze, na office.com, następnie kliknąć na kropki. W moim przypadku właśnie Engage jest widoczny tutaj. Jeżeli w Twoim przypadku go nie ma, klikasz "więcej aplikacji", klikasz "wszystkie aplikacje". No i tu klikasz i wchodzisz właśnie do Engage.
Po kliknięciu tutaj w Communities, widzisz wszystkie zespoły, które są w Twojej firmie dostępne, które są w Twojej firmie widoczne, albo te, do których masz w ogóle przyznany dostęp, ale o tym za chwilę.
Generalne funkcjonalności Engage to możliwość tworzenia grup tematycznych, grup w rozumieniu zespołów, grup w rozumieniu grup projektowych, działów firmowych. Jakkolwiek wymyślisz sobie stworzenie grupy, właśnie taką będziesz mógł stworzyć. W wielu firmach na przykład funkcjonują grupy na Teamsie czy to na innym kanale dotyczące zamawiania jedzenia. Być może to temat zabawny, ale właśnie taka grupa może być na Engage przygotowana.
Możesz zarządzać prywatnością tej grupy, za chwilę to pokażę. Możesz moderować treść, to również będzie za chwilę widoczne. Ale w każdej grupie masz system do komunikacji, masz możliwość udostępniania postów, komentarzy, udostępniania plików, przygotowywania ankiet oraz oznaczania tam osób i hashtagów, ale także przyznawania, powiedzmy, takich w cudzysłowie nagród, osiągnięć, które w Twoim zespole, w Twoim projekcie mają miejsce.
No i jak to teraz wszystko wygląda w praktyce? Przechodzę do aplikacji Engage, klikam Create New, Create New Community i tworzę nową społeczność. Nazywam ją w jakiś tam sposób, ja ją nazwę "YouTube".
Warto wpisywać tutaj opis społeczności, którą tworzysz, tak żeby nowe osoby, które będą dołączały, mogły przeczytać, mogły zobaczyć, co to za społeczność i stwierdzić, że potrzebują w niej być, że chcą w niej być, albo że w niej być nie potrzebują. I właśnie opis będzie taką rolę pełnił.
W sekcji Members możesz dodać osoby, które mają w tej społeczności od razu, od samego początku już brać udział, a tutaj w sekcji Settings, ustawienia, możesz wybrać, czy będzie to grupa publiczna, czy prywatna. Tak jak powiedziałem, publiczne grupy są to grupy, do których każdy może dołączyć, z których każdy może wyjść, ale przede wszystkim nie ma w nich informacji tajnych. I o tym musisz pamiętać, żeby te grupy tworzyć w taki sposób, aby one zabezpieczały interesy Twojej firmy, interesy i security, jeśli chodzi o dostęp do danych.
W grupie prywatnej administrator czy też moderator musi zatwierdzić osobę, która chce do takiej grupy dołączyć, no i to daje wyższy poziom bezpieczeństwa. Czyli na przykład, jeżeli to będzie grupa projektowa, szef projektu będzie zatwierdzał wszystkie osoby, które mają dostęp do takiej grupy.
To kolejne ustawienie daje możliwość wyboru domyślnego sposobu komunikacji, czy będzie dyskusja, czy pytanie. No i ostatnie ustawienie daje możliwość przenoszenia dyskusji pomiędzy grupami. Czyli jeżeli w jakiejś grupie, na przykład na forum całej firmy wywiąże się jakaś dyskusja, którą chcesz przenieść do jakiegoś zespołu, aby tam ją dalej kontynuować, no to właśnie ta ostatnia możliwość, ostatni ten checkbox daje taką funkcjonalność.
Po kliknięciu Create i po chwili oczekiwania, krótkiej chwili, tworzy się nam społeczność, którą będziemy dalej budowali. Tutaj, tak jak widzisz, możesz dodać okładkę tego, czyli to jest podobne tak jak, nie wiem, w Facebooku chociażby, to główne zdjęcie, czy na LinkedInie również można to zdjęcie tutaj dodać.
Info, o którym wcześniej wspominałem, można dodać opis tej grupy. Kliknę Zapisz i mam opis zrobiony. I zobacz, jak on teraz tutaj będzie wyglądał. Jest opis grupy. Tu mogę przypiąć jakieś ważne dla tej grupy pliki, ważne dla tej grupy informacje, one tutaj przypięte mogą być. Wtedy każdy, kto do niej dołączy, niezależnie od tego, kiedy do niej dołączy, będzie miał te informacje, najważniejsze informacje tu przypięte.
Jak się na tym pracuje? Przejdę przez te wszystkie opcje tak w skrócie, żebyś wiedział czy wiedziała, jak z tego korzystać, o co tutaj chodzi. No a pierwsza ikona to dodanie do ulubionych. Klikasz i tu już widzisz, że w ulubionych jest ten kanał. Dalej możesz skopiować link do tej społeczności, tak żeby komuś go wysłać, żeby się podzielić tą społecznością i podzielić treścią, która w tej społeczności jest.
Tu w opcjach masz te same opcje, w zasadzie w większości te same opcje, które były w czasie tworzenia tej grupy. Jeszcze raz: czy to jest prywatna, czy publiczna, kto ma możliwość dodawania postów, czy jest to jakoś ograniczone, czy jest to otwarta możliwość, czy ma być dostępna sekcja dotycząca plików, jak mamy publikować, czy dyskusja, czy pytanie. Te w większości informacje, które były wcześniej. Ja jeszcze raz klikam Zapisz i wrócę do mojej społeczności.
Tutaj możesz zmutować, czyli wyłączyć tak naprawdę w swoim feedzie, żeby nie widzieć tych postów, które się tutaj pojawiają. Za chwilę pokażę Ci, gdzie jest też ten feed taki zbiorczy, w którym pojawiają się nowe komunikaty.
Tutaj możesz zasubskrybować poprzez email, czyli wszystkie informacje, które się tutaj pojawią, będziesz dostawać na maila. To też jest wygodna dosyć opcja. Tutaj możesz wyłączyć tą komunikację jakby dla całej sieci, wyłączyć publikowanie tych informacji dla całej, dla całej społeczności.
A tu jest też ciekawa opcja. Po kliknięciu tego znaczka, to, no tak jak jest, powiedzmy, na Twitterze czy na Instagramie, to jest konto oficjalne. Tu można nadawać takie oficjalne, tak że to jest oficjalny kanał firmowy, całej firmy czy fragmentu firmy. Właśnie w taki sposób można oznaczać te oficjalne kanały.
No i teraz, co ja tutaj mogę, co ja tutaj mogę zrobić? Co ja mogę tutaj opublikować? Po kliknięciu, tak jak zauważyliście, w opcję publikowania, mogę tutaj wpisać jakiś post, mogę wpisać tutaj jakiś post, mogę też dodać osoby do tego postu, kilka osób. No nie będę mówił o tych wszystkich opcjach edycji, bo to jest zupełnie nieistotne.
Natomiast mam do wyboru, tak jak mówiłem wcześniej, czy to jest dyskusja i otwieram w ten sposób dyskusję, mogę zadać pytanie i otworzyć dyskusję w postaci pytania, mogę, tak jak mówiłem wcześniej, gratulacje wysłać. I w ten sposób pokazać osobom, że doceniam ich pracę, doceniam ich zaangażowanie. No mogę też wysłać ankietę. Tak jak widzisz, tu ankieta jest również możliwa do wysłania.
Ja stworzę ankietę, nie będę tutaj przez te wszystkie opcje przechodził i publikował. Zachęcam Cię przede wszystkim do sprawdzenia, jak to działa w praktyce w Twojej firmie, w Twojej społeczności. Zrób sobie społeczność na dwie, trzy osoby i w ten sposób zobacz, jakie tu są możliwości.
No i mogę zagłosować, polubić to głosowanie i skomentować to głosowanie, a także udostępnić je gdzieś, gdzieś dalej w firmie. Tu widzę też, że ja zostałem oznaczony w ten sposób. No i tu proste narzędzia do komunikacji.
Najważniejszy w tym przypadku jest pomysł, co chcecie publikować, komu chcecie publikować i w jaki sposób zorganizować tą komunikację, bo narzędzie, tak jak widzicie, jest bardzo proste i znane z mediów społecznościowych, więc nikt nie powinien mieć trudności, aby się tu odnaleźć.
Dodatkowo ważną informacją jest to, że oprócz możliwości działania przez przeglądarkę, możesz zainstalować sobie aplikację na telefon właśnie z Engage, możesz zainstalować aplikację na komputer. Więc masz wszystkie możliwości, żeby łatwo korzystać z tych społeczności.
Tutaj po wejściu w Inbox widzisz też, że ktoś, czyli w tym przypadku ja, opublikowałem ankietę i zostałem tu oznaczony. Mogę wysłać prywatną wiadomość do kogoś, mam tutaj wszystkie nieodczytane swoje wiadomości. Więc bardzo podobna skrzynka i bardzo podobne ustawienia do tych, które znamy wszyscy z mediów społecznościowych.
A teraz zapraszam Cię na kilka słów podsumowania. Przede wszystkim główne funkcjonalności, główne potrzeby, jakie możesz zaadresować tym narzędziem, to tworzenie społeczności, tworzenie społeczności rozumianych jako grupy, grupy w firmie, zespoły w firmie, jako działy w firmie, ale też jako zespoły projektowe, ponad działowe.
I do czego to można wykorzystać? Do komunikacji za pomocą postów, udostępnianych plików, ankiet i nagród, które można właśnie w ten sposób, i uznania, które można w ten sposób przekazywać swoim pracownikom.
Główne biznesowe zastosowania tej aplikacji to przede wszystkim komunikacja wewnętrzna rozumiana jako ogłoszenia firmowe, dzielenie się sukcesami, właśnie celebrowanie sukcesów, integracja pracowników.
I co ważne, co ważne w każdym tego typu narzędziu, czy wykorzystasz do tego Microsoft SharePoint, czy wykorzystasz do tego właśnie Engage - nowy pracownik, który dołącza dopiero do firmy, może prześledzić tą komunikację, zobaczyć co się działo. Więc to jest super narzędzie do tego, aby wdrażać szybciej pracowników i aby mogli zobaczyć szerszy kontekst działania Twojej firmy.
W Engage możesz budować również bazę wiedzy, dokumentację, najlepsze praktyki. Te pliki, które można tam gdzieś wrzucać, nad plikami można dalej dyskutować za pomocą tych narzędzi do dyskusji i można budować fajną społeczność.
No i praca nad projektami. Wszyscy, którzy pracujemy projektowo, wiemy jak wiele komunikacji jest w projektach, jak wiele różnych drobnych, ważnych albo mniej ważnych ogłoszeń w tych projektach jest. Więc to jest super narzędzie do właśnie komunikowania się w projekcie, do dyskusji projektowych.
Można to również wykorzystać, to narzędzie, do szybkiej wymiany informacji, no bo pamiętasz, tak jak mówiłem przed chwilą, możesz korzystać przez przeglądarkę, przez aplikację na telefonie, wszystkie urządzenia i wszystkie chwyty dozwolone.
To tyle w telegraficznym skrócie, jeśli chodzi o Microsoft Engage. Ja zachęcam Cię do tego, żeby wybrać jakiekolwiek narzędzie do komunikacji wewnętrznej, bo czy będą to ogłoszenia na SharePoincie, czy będzie to Engage, to na pewno pomoże Twojej firmie, Twoim pracownikom w wymianie informacji i w wymianie wiedzy, która w Twojej firmie funkcjonuje.
Więc jakiekolwiek to narzędzie nie będzie, po prostu wybierz je, wdrażaj. Chętnie pomożemy we wdrożeniu, chętnie przeszkolimy Twoich pracowników, w jaki sposób z tego korzystać, a być może ten film wystarczy im, aby z tym poradzić. Więc udostępniajcie, lajkujcie, jeśli wam się podobało, no i cóż, zapraszam do kolejnego filmu. Dziękuję serdecznie.
Marcin Karwowski, cześć.
W tym odcinku przedstawiliśmy podstawy podcastingu oraz narzędzia potrzebne do jego rozpoczęcia.
Podcasty stały się jednym z najpopularniejszych sposobów na konsumowanie treści w dzisiejszych czasach. W tym odcinku omówimy, czym są podcasty, jak je tworzyć oraz jakie są ich zalety. Podcasty to nagrania audio, które można odsłuchiwać w dowolnym miejscu i czasie, co czyni je niezwykle wygodnym medium.
Aby rozpocząć swoją przygodę z podcastami, potrzebujesz kilku podstawowych narzędzi. Przede wszystkim, dobrego mikrofonu, oprogramowania do edycji dźwięku oraz platformy do hostingu. Warto również zaplanować tematykę i format swojego podcastu, aby przyciągnąć słuchaczy.
Podcasty to nowa forma opowiadania historii.
Omówiliśmy znaczenie wywiadów w podcastach oraz jak skutecznie się do nich przygotować.
Wywiady z gośćmi to doskonały sposób na wzbogacenie treści podcastu. W tym odcinku omówimy, jak przygotować się do wywiadu, jakie pytania zadawać oraz jak prowadzić rozmowę, aby była interesująca dla słuchaczy. Dobry wywiad może przyciągnąć nowych słuchaczy i wzbogacić Twoją audycję.
Przed rozmową warto dokładnie poznać swojego gościa oraz temat, który będzie poruszany. Przygotuj listę pytań, ale bądź elastyczny i gotowy na nieprzewidziane odpowiedzi.
Wywiady to świetny sposób na wzbogacenie treści podcastu.
Microsoft Intune to rozwiązanie do centralnego zarządzania sprzętem firmowym, które znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa i redukuje koszty IT. Dzięki niemu możesz z jednego miejsca wdrażać polityki bezpieczeństwa, automatycznie konfigurować programy i monitorować stan wszystkich urządzeń. System zapewnia szyfrowanie dysków, pozwala zdalnie wyczyścić skradziony sprzęt i separuje dane firmowe od prywatnych. Dodatkowo ułatwia pracę hybrydową, wspiera zgodność z regulacjami i działa na różnych systemach - od Windows po urządzenia Apple. Dostępny w Microsoft 365 Business Premium, Intune jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla małych, jak i dużych organizacji, które chcą zautomatyzować zarządzanie sprzętem i zwiększyć bezpieczeństwo.
Cześć, tu automatyk inżynier Marcin Karwowski z eraIT. Na tym kanale opowiadam, w jaki sposób narzędzia Microsoft 365 mogą wspierać pracę Twoją i Twojej firmy. Dzisiaj dość nietypowe rozwiązanie, bo będę mówił o zarządzaniu sprzętem właśnie w ramach narzędzi Microsoft 365, jak te narzędzia mogą wesprzeć ten proces. Powiem konkretnie o aplikacji i rozwiązaniu Intune.
Od razu mówię, nie jest to lekcja dla inżynierów. Jest to lekcja bardziej dla ludzi z biznesu, wsparcia IT, tak aby wszyscy mogli zobaczyć, jakie są zalety korzystania z tego narzędzia i gdzie ono może wesprzeć właśnie zarządzanie sprzętem. Tak że zapraszam do części merytorycznej.
Dzisiejszy odcinek będzie przygotowany w postaci pająka. Pająk ten sprawdził się w poprzednim filmie, bardzo Wam się spodobał z tego, co słyszałem, więc pająk również przygotowany został na dzisiejszy film. Mam tutaj dziewięć punktów, które będę chciał omówić, więc no zapraszam od razu do pierwszego.
Narzędzie Intune, ogólnie rzecz biorąc, służy do zarządzania urządzeniami, czyli wszystkie komputery, wszystkie urządzenia, jakie są w Twojej firmie, mogą być zarządzane właśnie z jednego miejsca, z centralnego miejsca, co w znacznym stopniu redukuje czas i koszty związane z obsługą tych urządzeń. Czyli nie trzeba podchodzić za każdym razem do komputera, aby udzielić takiej pomocy, można to zrobić zdalnie, można przede wszystkim zdalnie zdiagnozować komputer i zobaczyć, w jakim on jest stanie i czy wymaga jakiejś ingerencji.
Centralizacja daje też możliwość, i to jest doskonała rzecz, to jest absolutnie hit w mojej ocenie, pracy właśnie w Intune - daje możliwość wdrażania spójnych polityk, czy to bezpieczeństwa, czy innych, o których za chwilę będę mówił. Ale dla mnie jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie można wyobrazić sobie do zarządzania właśnie sprzętem.
Punkt drugi to bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo jest bardzo ważnym aspektem w dzisiejszych, zwłaszcza dzisiejszych trudnych czasach. Więc dzięki Intune, właśnie tych narzędzi Intune i centralnego zarządzania, można zwiększyć bardzo mocno bezpieczeństwo, bo możemy przede wszystkim wymusić automatyczne i automatycznie wdrażane polityki bezpieczeństwa, czy to polityki konfiguracji na przykład antywirusa, konfiguracji firewalla, konfiguracji przeglądarki, czy wszystkich konfiguracji, jakie możesz sobie tylko wyobrazić.
Za pomocą Intune jesteśmy w stanie wstrzykiwać wszystkie zasady bezpieczeństwa i konfiguracji każdego komputera. Więc nie ma tutaj zupełnie takiej możliwości, że ktoś, jakiś użytkownik niechcący, niefrasobliwie wyłączy na przykład antywirusa i wtedy nastąpi atak. Wszystko jest wdrażane automatycznie, może być zabezpieczone automatycznie.
W przypadku na przykład zgubienia komputera, to jest też bardzo ważna rzecz, można ten komputer zdalnie wyczyścić. Co to w praktyce oznacza? Że jeżeli mamy zgłoszenie, że komputer został skradziony, możemy kliknąć w Intune "Wyczyść dane" i kiedy tylko dostanie on podłączenie do internetu, automatycznie wszystkie dane zostaną z niego skasowane.
No dobra, ale możecie zapytać, no a co jeżeli ten komputer nie dostanie podłączenia do internetu, a złodzieje będą chcieli wykraść z niego dane? No, raczej będzie to niemożliwe, bo właśnie zastosowanie tych centralnych polityk bezpieczeństwa może nam pomóc w zastosowaniu takiej polityki, która mówi o tym, że szyfrujemy dyski. Więc wszystkie dyski w komputerach mogą być automatycznie szyfrowane, klucze deszyfrujące są centralnie zarządzane i mamy je w Intune. Więc dane są absolutnie bezpieczne. Ani nie można ich wyjąć poprzez ingerencję bezpośrednią w sprzęt, a zostaną na pewno skasowane w momencie, kiedy ten komputer dostanie choćby na chwilę dostęp do internetu.
W ramach polityk bezpieczeństwa jest możliwa separacja danych firmowych od danych prywatnych, ale na urządzeniach prywatnych pracowników. Czyli inaczej mówiąc, możemy tak skonfigurować dostęp do naszego Microsoftu, że pracownicy, którzy będą korzystali z prywatnych stacji roboczych, dalej nie będą mogli czy to pobierać na przykład plików, czy nie będą mogli zainfekować tych plików, no bo nasze polityki bezpieczeństwa będą strzegły właśnie tego typu operacji. Więc można bezpiecznie udostępnić korzystanie z zasobów firmowych na prywatnych komputerach pracowników.
Tyle w skrócie o bezpieczeństwie. Oczywiście tych wszystkich elementów, ja tu wybrałem te najważniejsze, te, które ja uważam za najważniejsze, tych elementów w każdym z punktów mógłbym wymieniać pewnie godzinami. Natomiast chcę, żebyście z grubsza zrozumieli, do czego w ogóle ten Intune może nam, do czego może nam służyć.
W punkcie trzecim mamy optymalizację kosztów IT. No idę tak trochę biznesowo, czyli najpierw wyjaśniłem, do czego ten Intune służy, czyli że to jest narzędzie do zarządzania, centralnego zarządzania sprzętem, później powiedziałem kilka słów o bezpieczeństwie, teraz mówię kilka słów o kosztach. No bo koszty i bezpieczeństwo to jest w firmie jeden z najważniejszych elementów.
Więc jeżeli w Twojej firmie jest wielu pracowników, to wdrożenie takiego Intune i centralnego zarządzania sprzętem może w znacznym stopniu skrócić koszty obsługi tych sprzętów. Bo Intune działa w taki sposób, że użytkownik loguje się do komputera swoim loginem i hasłem i wszystko od razu automatycznie ma konfigurowane. Czyli jeżeli ma dostęp do pakietu Office, instaluje mu się cały pakiet Office, instaluje się Outlook, konfiguruje się Outlook, instaluje się OneDrive, wszystko robi się automatycznie, wszystko jest centralnie zarządzane. Więc to jest absolutny hit, ja w firmie właśnie z tego korzystam.
Mam tutaj, patrzę na komputer, który właśnie świeżo kupiłem dla jednego z pracowników, i on po wpięciu do Intune po prostu działa. Mało tego, po wpięciu do Intune takiego komputera, który kupiłem w jednym ze sklepów internetowych, Intune czyści te wszystkie dodatkowe oprogramowania, które są na nim zainstalowane, te różne reklamowe, jakieś nie będę tego nazywał tak, jak bym chciał to nazwać. Ale czyści te niepotrzebne softy i zostaje czysty system operacyjny plus to, co centralnie tam wdrożymy, co centralnie tam wstrzykniemy.
Przy takim centralnym zarządzaniu, i w kontekście kosztów, no tu praktycznie przy dobrej konfiguracji nie ma możliwości, żeby występowały jakieś incydenty bezpieczeństwa. Komputery mają skonfigurowane antywirusy, firewall, wszystko jest, więc z całą pewnością tych incydentów bezpieczeństwa będzie bardzo, bardzo niewiele.
Dodatkowo automatycznie możemy wykonywać różne zadania administracyjne, tak jak na przykład centralne dystrybuowanie aktualizacji systemu. My mówimy, my jako administratorzy, my jako zarządzający tą infrastrukturą, mówimy, że na przykład dzisiaj czy jutro, czy za tydzień aktualizacje będą instalowane. Więc mamy nad tym absolutnie kontrolę i one są wtedy, kiedy my zdecydujemy, instalowane na stacjach roboczych naszych pracowników.
W czwartym punkcie, no właśnie, doświadczenie użytkownika. Doświadczenie, mam na myśli to, że pracownikowi jest dużo łatwiej, jest dużo prościej używać właśnie takiego komputera z centralnym zarządzaniem tym komputerem, z Intune. No bo on może instalować na przykład w sklepie tylko te aplikacje, które będą przez nas, przez administratorów, zdefiniowane jako możliwe do używania. To jest super rzecz, nie trzeba się zastanawiać. Wchodzisz do sklepu, instalujesz to, co jest, wiesz, że Twój administrator to sprawdził, i wiesz, że możesz tego używać.
O tym już mówiłem, ale powtórzę to raz jeszcze: Outlook skonfigurowany automatycznie, OneDrive skonfigurowany, Teams skonfigurowany, wszystko automatem od razu jest skonfigurowane. Jeżeli potrzebujemy na przykład, nie wiem, Adobe Readera, możemy go też automatycznie instalować na stacjach roboczych. No super, super rozwiązanie.
Mamy też możliwość szybkiego rozwiązywania problemów technicznych poprzez zdalne połączenie z komputerem. Intune ma takie narzędzia, aby można było zdalnie połączyć się z użytkownikiem, połączyć się z komputerem i udzielić zdalnej pomocy. To jest też super rzecz.
Przy używaniu Intune, użytkownik ma jedno hasło do wszystkiego. No nie do wszystkiego, co jest na świecie, o tyle, że do wszystkiego, czyli do komputera jest to samo hasło, do Outlooka to samo hasło, w tych miejscach, gdzie są narzędzia Microsoftowe, wszędzie jest to jedno hasło.
Mało tego, jeżeli jest komputer wpięty do centralnego zarządzania, nie trzeba na przykład w Edu podawać w ogóle hasła, logując się do Office. On automatycznie jest zalogowany i automatycznie oczywiście loguje do Microsoftu bez żadnego problemu. Więc tych wymienianych przeze mnie automatyzacji jest tutaj ogromna, gigantyczna ilość. Ja co chwilę mówię "automatycznie, automatycznie", ale tak właśnie jest.
SSO to taka techniczna furtka, techniczna możliwość połączenia się z różnymi aplikacjami za pomocą logowania Microsoft. Jeżeli używamy Intune, to jest jeszcze prostsze. Czyli możemy wszędzie, w bardzo wielu aplikacjach, używać logowania właśnie tym kontem Microsoft, co z punktu widzenia użytkownika jest po prostu doskonałym rozwiązaniem.
Jeśli podoba Ci się ten materiał, chcesz więcej takich materiałów, daj znać, co o nim sądzisz, daj znać w postaci łapki w górę albo innego wyrażenia opinii w medium, którym to oglądasz, czy to na YouTubie, czy to na Spotify, czy w Apple Podcast. Wszędzie masz możliwość wyrażenia opinii o tym, co robię. Zrób to, ja będę wdzięczny za wszelkie formy aktywności. Dzięki, automatyk inżynier Marcin Karwowski.
Idziemy na drugą stronę pająka, a tutaj czeka na nas... Słuchajcie, no właśnie, wsparcie pracy hybrydowej. Tu, zwłaszcza, no pandemia za nami, ale jeszcze pewnie troszeczkę gdzieś tam w głowie pamiętamy, jak to było, nagle trzeba było się przenieść, nagle trzeba było pracować na zupełnie innych komputerach. No i właśnie to zarządzanie centralne wspomaga ten proces doskonale, daje możliwość szybkiego na przykład dokupienia komputerów, wdrożenia ich w firmie. To jest dosłownie kilka, maksymalnie kilka godzin, i nowy komputer jest przygotowany ze wszystkim, z czym miałby być przygotowany do pracy.
Więc możemy tu łatwo wdrażać nowe komputery, nowe aplikacje. Jeżeli firma zakupi jakąś aplikację dla wszystkich pracowników, możemy ją po prostu, cyk, wrzucić do instalacji. Użytkownicy przychodzą rano na przykład i już mają wszyscy po instalacji. Konfiguracja niezależna od użytkownika, lokalizacji i tak dalej, no tak, no wszyscy mają taką samą konfigurację.
Jeżeli ktoś ma mieć inną, jest taka możliwość, możemy tworzyć grupy użytkowników i w ramach tych grup dawać inną konfigurację, odrobinę zmienioną. Na przykład, nie wiem, deweloperzy będą mieli jakieś narzędzia deweloperskie, ktoś na magazynie będzie miał inne narzędzia służące do pracy w magazynie. Więc możemy robić grupy użytkowników i w ten sposób też różnicować odrobinę konfigurację komputerów.
Wsparcie pracy hybrydowej mamy omówione. Zgodność z regulacjami. Tak jak mówiłem, powtarzam się tutaj w niektórych momentach, no ale to takie narzędzie, że trzeba odmieniać przez różne przypadki te funkcjonalności. No i teraz, jeżeli mamy jakieś regulacje centralne, jeżeli wdrażamy ISO, jeżeli wdrażamy nową politykę bezpieczeństwa, to możemy automatem wymusić zgodność tych urządzeń z tymi zasadami centralnie. Nie musimy chodzić do każdego komputera i instalować czegoś na nim, tylko zdalnie to wszystko instalujemy.
Wiemy, w którym komputerze są jakieś alerty bezpieczeństwa. Słuchajcie, to jest naprawdę absolutny hit! Wiemy, że na przykład tutaj dysk pada, tutaj gdzieś jest dysk pełny, możemy, zanim użytkownik się o tym dowie, pomóc mu, zaopiekować ten temat. To jest tak wspaniała rzecz! Jak użytkownicy widzą, że IT wyprzedza problemy, że to jest w ogóle, no z mego punktu widzenia, absolutny hit!
Możemy robić szczegółowe raporty różnych rzeczy, incydentów, tego, co jest zainstalowane w komputerze, to wszystko jest tam zautomatyzowane i możliwe do szybkiego wyjęcia. Więc możemy bardzo szybko i łatwo wdrażać nowe regulacje prawne, nowe zasady bezpieczeństwa. To jest bardzo łatwe i proste właśnie za pomocą narzędzia, jakim jest Intune.
Skalowalność rozwiązania. No tu korzystanie z narzędziem Microsoftu jest, moim zdaniem, znowu bardzo fajną rzeczą. W firmie, która ma kilku pracowników, tak jak moja w tej chwili - mamy kameralny zespół, mamy kilku pracowników - używamy tego rozwiązania. Ale naszymi klientami są firmy, które mają 100 i 200, i więcej użytkowników. I do każdej z tych firm te narzędzia się nadają i każdą z tych firm te narzędzia są w stanie ogarnąć, są w stanie w nich działać.
Więc zapraszam, Intune jest właśnie dla Was, niezależnie od tego, czy jesteś firmą dwu-, pięcio-, czy 200-, 300-osobową. Tak, narzędzia Intune są również, są również dla Was, a może przede wszystkim dla Was. Bo to tam, przy dużych firmach, się tego czasu poświęca bardzo dużo, a z kolei w małych firmach nie ma do końca specjalistów, którzy mogliby czuwać nad bezpieczeństwem. Więc wdrożenie ze specjalistami, z inżynierami doświadczonymi, właśnie narzędzia Intune w małej firmie również daje ten boost bezpieczeństwa bardzo duży.
Możemy wdrażać właśnie w zautomatyzowany sposób nowych pracowników, nowe urządzenia. No to oczywiście bez najmniejszych trudności te narzędzia mogą po prostu rosnąć razem z organizacją.
Zobaczmy, co tutaj mamy w punkcie ósmym. No właśnie, koszt. Na początek jest przede wszystkim taki... Tu Miro, Miro nam pomaga i Miro ma wklejony cennik. To jest cennik na moment nagrywania tego materiału, nie wiem, co będzie, co będzie później. Natomiast tutaj macie te trzy podstawowe licencje Microsoft 365 najczęściej używane. Moi drodzy, albo Basic, albo Standard, zwany "standardem".
Tutaj różnica jest prosta - w Standardzie są dodatkowe aplikacje desktopowe, czyli takie, które można zainstalować na komputerze, w Basicu ich nie ma. No ale zobaczcie, co mamy w Premium. Ja dzisiaj omawiam tutaj Intune, natomiast zobaczcie, że w ramach tej licencji Premium macie jeszcze zarządzanie tożsamością, o tym też pewnie przyjdzie moment, że nagram materiał. Jest Microsoft Defender, czyli zaawansowany antywirus. To są takie rozwiązania, które monitorują bezpośrednio cały ruch, który przychodzi przez komputer służbowy, i zagrożenia są wykrywane online. Więc jak następuje na przykład jakiś atak, to od razu, cyk, Microsoft o tym wie, blokuje ten atak, wyskakują alerty i dalej jesteście, słuchajcie, bezpieczni. I jest jeszcze Purview, to jest narzędzie do zarządzania bezpieczeństwem danych, o tym też pewnie kiedyś odcinek nagram.
Więc dzisiaj, tylko z tych elementów, w ramach pakietu Microsoft 365 Biznes Premium macie Intune. I za te 20 euro z okrasą miesięcznie możecie używać właśnie Intune w swojej firmie. Czy to dużo? Sami pomyślcie, ile jest dla Was warte bezpieczeństwo, ile jest dla Was warte, ile jest dla Was warte właśnie automatyzowanie tego procesu uruchamiania nowych pracowników i zabezpieczenie wszystkich pracowników przed atakami.
Do kosztów licencji należy dołożyć koszt wdrożenia. On jest wyliczany indywidualnie, w zależności od tego, co chcecie, aby było skonfigurowane, jakich używacie systemów. O tym zaraz też, za chwilę powiem kilka słów. No i dalej koszt utrzymania. Ktoś musi patrzeć, ktoś musi monitorować, czy nie pojawiają się jakieś zagrożenia, zaglądać po prostu w te konsole, w te dziesiątki raportów, aby móc sprawdzić, czy Twoja organizacja jest bezpieczna wtedy, kiedy Ty śpisz. Ktoś nie może spać, jakiś automatyk inżynier w tym czuwać.
W ostatnim punkcie, no właśnie, niespodzianka! Słuchajcie, Microsoft Intune daje możliwość zarządzania, no, Windowsami, to pewnie było dla Was absolutnie oczywiste, dla mnie też, ale daje możliwość zarządzania komputerami z nadgryzionym jabłkiem, czy to komputerami, czy to, słuchajcie, tabletami, telefonami, nie ma to żadnego znaczenia. Jakimi urządzeniami możesz zarządzać właśnie z Intune i dawać możliwość bezpiecznego korzystania z Twoich zasobów firmowych na dowolnych urządzeniach, na dowolnych OS-ach, które, które są dzisiaj na świecie.
Więc tak, na Maca niektórzy mówią "nie ma wirusów", być może nie ma. Ja nie chcę sprawdzać, mam zainstalowanego Defendera i Defender sprawdza, czy nie ma na moim Maku żadnych wirusów. Więc doskonałe rozwiązanie.
Jeżeli macie jakieś pytania apropos Intune, apropos tego, co tam jeszcze można zrobić, śmiało dawajcie znać w komentarzu, dawajcie znać mailem, dawajcie znać w social mediach, gdziekolwiek chcecie, możecie mnie pytać o to, co można zrobić w Intune. A można zrobić nieskończenie wiele, więc możecie zadawać nieskończenie wiele pytań, a ja udzielę być może nieskończenie wielu odpowiedzi.
Słuchajcie, zapraszam serdecznie do korzystania właśnie z tego rozwiązania w waszych firmach. My mamy tych wdrożeń już sporo na swoim koncie, więc możemy to wdrożyć również i w Twojej firmie. Albo ktoś inny, ale z całą pewnością warto używać Intune, warto używać wyższych licencji pakietu Microsoft 365, aby komputer i biznes przede wszystkim, biznes był bezpieczny.
W dzisiejszym filmie to wszystko. Żegna Was serdecznie automatyk inżynier Marcin Karwowski z eraIT. Przypominam o łapkach, przypominam o komentarzach, przypominam również o tym, że można mnie od niedawna słuchać w systemach podcastowych. Więc jeżeli nie możesz oglądać tego na YouTubie, odpalaj podcast, wrzucaj go w samochodzie, wrzucaj go w słuchawki i słuchaj tego, co jeszcze można zrobić w ramach narzędzi Microsoft 365. Jeszcze raz dziękuję, Marcin Karwowski, automatyk inżynier, w skrócie AI. Do zobaczenia!
Firmowy asystent AI zasilany Twoimi własnymi danymi może zrewolucjonizować pracę w organizacji. Od błyskawicznego wyszukiwania dokumentów, przez automatyzację obsługi klienta, wsparcie HR, analizę umów, aż po prognozowanie sprzedaży - praktycznych zastosowań jest co najmniej kilkadziesiąt. Microsoft Azure pozwala zbudować takie rozwiązanie z pełnym bezpieczeństwem danych, bez ograniczeń ilościowych i z możliwością wyboru dowolnych modeli AI. Zobacz, jak wygląda w praktyce czatbot analizujący faktury i dowiedz się, jak wdrożyć podobne rozwiązanie w swojej firmie.
Cześć, tu automatyk inżynier Marcin Karwowski z eraIT. Na tym kanale pokazuję, w jaki sposób narzędzia Microsoft 365 mogą wspierać pracę twoją i twojej firmy. Dzisiaj powiem o temacie dość popularnym, o temacie, który w wielu filmach i w wielu mediach pojawia się każdego dnia, czyli o sztucznej inteligencji. W dzisiejszym filmie pokażę ci, w jaki sposób można wykorzystać sztuczną inteligencję do tego, aby zbudować asystenta, aby zbudować właśnie taki czat, który będzie korzystał z twoich firmowych danych. Pokażę ci, do czego to może służyć i jak to może działać. Zapraszam do części merytorycznej.
Ten kanał napędzany jest przez firmę eraIT, której jestem prezesem, jestem współwłaścicielem, w której możesz otrzymać wdrożenie różnego rodzaju aplikacji zbudowanych w oparciu o sztuczną inteligencję - o tym będę mówił dzisiaj, ale również wdrożenie aplikacji bardziej tradycyjnych, bardziej takich, można powiedzieć, przyziemnych, które wspomogą twój biznes w przeróżnych czynnościach. Szczegóły masz na stronie internetowej, do której cię już teraz serdecznie zapraszam.
Dzisiejszy film będzie się składał z dwóch zasadniczych części:
Na początek powiem ci, dlaczego w ogóle warto korzystać z takich rozwiązań klasy Enterprise, które są przygotowane i które są dostępne w chmurze Azure. To, że te rozwiązania nazywam klasy Enterprise, wcale nie oznacza, że ich koszty są kosztami Enterprise. Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana poznaniem konkretnych kosztów właśnie takich rozwiązań, daj znać w komentarzu, a spotkamy się i na takim spotkaniu pokażę ci, w jaki sposób można wyliczyć te koszty, w jaki sposób można je estymować. Ja nie znam takich ultra precyzyjnych informacji o kosztach, nie udzielę ich, natomiast tego rodzaju estymacje będzie można przeprowadzić.
Dlaczego warto w ogóle zastanawiać się i rozważać wykorzystanie takiej wersji sztucznej inteligencji, a nie tej dostępnej powszechnie na stronach, czy to OpenAI, czy Claude, czy innych firm, które dostarczają tego typu rozwiązania?
Przede wszystkim mamy tutaj:
Więc jeżeli masz pytania do tej części, daj znać w komentarzu, co chciałbyś wiedzieć, co chciałabyś wiedzieć, jeśli chodzi o przygotowanie w ogóle tego typu rozwiązań w chmurze Azure. Spróbuję odpowiedzieć na twoje pytania.
A teraz przechodzimy do przygotowanego pająka. Tutaj, słuchajcie, mamy 10 takich przykładów, które mi przyszły do głowy, które mogą być ciekawe, które mogą pokazać ci możliwości w ogóle zastosowania praktycznego w biznesie tych rozwiązań w oparciu o sztuczną inteligencję. No i teraz:
Chcielibyście tutaj, no widzicie, widzicie, że jest setne rozwiązanie, a nie ma 10. Jeżeli chcecie dostać pełną listę 100 takich przygotowanych przez nasz zespół zastosowań czata, praktycznych zastosowań czata w oparciu o dane, które w tej organizacji mogą być, wejdźcie na stronę erait.pl/100. Podajcie swój adres email, a ja wyślę wam listę 100 praktycznych zastosowań czata, pokategoryzowane rozwiązania, świetna lektura, która być może zainspiruje cię do właśnie skorzystania z tego typu narzędzi.
Okej, dziękuję za tą część materiału. Tutaj zobaczcie, piękny, piękny pająk wyszedł nam kolejny raz. Mamy 100, przepraszam, mamy 10 praktycznych zastosowań. No, 9, a pozostałe 91 może być na twoim mailu. A teraz idziemy zobaczyć, jak to wygląda w praktyce, jak to działa w praktyce, jak taki czat pokazuje dane. Zapraszam do kolejnej części.
Jesteśmy już w czacie. Słuchajcie, jeżeli ten materiał do tej pory uważacie, że jest wartościowy, że jest ciekawy, dajcie znać w komentarzu, dajcie znać w postaci łapki w górę, być może suba, być może dzwonka, żebyście wiedzieli, jakie kolejne materiały będę publikował na tym właśnie kanale. To pomoże bardzo w rozwoju tego kanału, pomoże mi. Ja strasznie lubię te komentarze, bardzo lubię łapki w górę i subskrypcje, więc nie krępujcie się - dla was to jest drobiazg, a dla mnie duża radość. Dziękuję.
Zapraszam do obejrzenia czata. To rozwiązanie jest ciekawe o tyle, że po pierwsze może działać właśnie przez przeglądarkę internetową, tak jak to widzisz teraz. Ja tutaj prezentuję, ale również bez żadnego problemu, bez żadnych dodatkowych kosztów można to wdrożyć w Teams, czyli ten czat może być widoczny w Teams, może działać w Teams, może funkcjonować w Teams, czyli w twojej organizacji. Oczywiście, dostęp do tej strony, którą tutaj widzisz, jest również po zalogowaniu się, tylko po zalogowaniu się. Tu nie ma otwartego dostępu do tego narzędzia, ale osadzenie go w Teams daje już pełną integrację właśnie z twoją, z twoją organizacją.
I czat działa jak to czat, znacie wszyscy pewnie już niejednego czata w oparciu o sztuczną inteligencję, więc ja zapytam swojego czata: "Kim jesteś?" I tutaj, słuchajcie, możemy moderować te odpowiedzi, możemy taki dać master prompt, który już ukierunkuje naszego czata, jak ma udzielać tych odpowiedzi. Możemy tutaj wrzucać dodatkowe parametry, które chcemy, aby były uwzględnione, słowem - możemy bardzo mocno inżynierować w to całe rozwiązanie, żeby ono było dostosowane do waszych potrzeb, do waszych wymogów i do waszej struktury organizacyjnej i waszego konkretnego zastosowania. Widzicie, jaką, jaką odpowiedź udzielił.
Ja zapytam teraz tego czata, czy ma dane o fakturach. Pytam, czy ma dane o fakturach, bo słuchajcie, ja mam tutaj zbudowanego czata właśnie do tego, aby udzielał informacji o fakturach. Wrzuciłem tutaj kilkanaście, kilkadziesiąt faktur w postaci pliku PDF. No i widzisz, ma, ma dostęp do faktur i może właśnie na te pytania odpowiedzi udzielać.
I zadaję kolejne pytanie: "Czy ma fakturę od...?" I zaraz zobaczymy, jak to wygląda. Zobaczcie, ma fakturę od Grzegorza Szymańskiego i ona ma takie parametry. Tu, co ciekawe, pojawia się też taka referencja, czyli źródło tak naprawdę odpowiedzi, na bazie jakiego pliku, na bazie jakiej wiedzy czat udzielił odpowiedzi na to pytanie. No i to jest, słuchajcie, świetna rzecz, absolutnie świetna rzecz. Można, zwłaszcza na początku, żeby trochę nabrać takiego zaufania do narzędzia, sprawdzić, czy te odpowiedzi są prawidłowe, monitorować te odpowiedzi i dzięki temu mieć naprawdę świetnego asystenta do wspomagania twojej pracy i wspomagania pracy twoich zespołów.
Ja nie będę tutaj już dalej pokazywał tych możliwości, no bo to pytania można zadawać przeróżne, znacie wszyscy, znacie wszyscy już zastosowanie i sposób rozmowy, sposób interakcji ze sztuczną inteligencją, więc to nie o to chodzi, żeby teraz pokazywać kolejne pytania. Chodziło mi przede wszystkim o to w tym filmie, aby pokazać ci, że można tu umieścić twoje dane firmowe i właśnie w taki dość przyjazny sposób z nich korzystać. To jest tylko próbka możliwości.
Jeżeli chciałbyś, chciałabyś zobaczyć kolejne filmy właśnie o sztucznej inteligencji w zastosowaniu biznesowym, w zastosowaniu w oparciu o twoje dane, daj znać w komentarzu, jaki materiał cię interesuje, jakie dane tutaj umieścić i co pokazać, jak to funkcjonuje w praktyce.
A tymczasem dziękuję ci serdecznie za poświęcony czas na obejrzenie tego materiału. Dziękuję ci za subskrypcje i lajki, bo jestem przekonany, że właśnie to już zrobiłeś. No i zapraszam cię do kontaktu ze mną, jeżeli masz pytania. Do zobaczenia w kolejnych filmach. Automatyk inżynier Marcin Karwowski. Cześć!
Omówiliśmy kluczowe praktyki, które pomogą w tworzeniu profesjonalnych podcastów oraz znaczenie interakcji z publicznością.
W tym odcinku skupimy się na najlepszych praktykach, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny podcast. Kluczowe elementy to jakość dźwięku, regularność publikacji oraz interakcja z słuchaczami. Pamiętaj, aby zawsze dbać o jakość nagrania, ponieważ to wpływa na odbiór Twojego podcastu.
Budowanie społeczności wokół swojego podcastu jest niezwykle ważne. Zachęcaj słuchaczy do zadawania pytań i dzielenia się swoimi opiniami. Możesz to zrobić poprzez media społecznościowe lub dedykowane strony internetowe.
Twoi słuchacze są najważniejszym elementem Twojego podcastu.