keyboard_arrow_left
Wszystkie to podcast

Jak wybrać firmę do automatyzacji procesów? [Automatyzacja - Krok 4]

Podsumowanie

info

W czwartym odcinku serii dzielę się praktycznymi wskazówkami, jak wybrać odpowiedniego partnera do automatyzacji procesów. Poznasz kluczowe kryteria wyboru - od wielkości firmy wdrożeniowej i jej elastyczności, przez strukturę kosztów (wdrożeniowe i eksploatacyjne), aż po strategię rozwoju aplikacji. Szczególnie cenne jest omówienie często pomijanego aspektu: możliwości zmiany dostawcy w przyszłości. Ten odcinek to niezbędny przewodnik dla każdego, kto planuje współpracę z zewnętrznym partnerem technologicznym. Solidne przygotowanie do rozmów biznesowych pozwoli uniknąć kosztownych błędów i wybrać firmę, która najlepiej odpowie na potrzeby twojej organizacji.

Jak wybrać firmę do automatyzacji procesów?

Cześć, tu automatyk inżynier Marcin Karwowski z eraIT. Na tym kanale pokazuję, w jaki sposób narzędzia Microsoft 365 mogą wspierać pracę twoją i twojej firmy. Dzisiaj nietypowy odcinek - czwarty z serii odcinków i filmów, w których mówię o tym, w jaki sposób przygotować się do automatyzacji procesów, w jaki sposób ty, jako właściciel firmy, możesz przygotować się do automatyzacji procesów i do potencjalnej współpracy z, no na przykład, firmą jak moja. Jak to zrobić? Jak ten proces przeprowadzić w miarę optymalnie, w miarę jak najszybciej i w miarę jak najefektywniej kosztowo.

Dzisiejszy odcinek będzie poświęcony temu, w jaki sposób wybrać firmę, która ma zautomatyzować procesy. To dość ważny odcinek, dość ważny fragment całego procesu, także zapraszam już teraz do części merytorycznej.

Ale zanim przejdziemy do części merytorycznej, chciałbym powiedzieć ci, że jeśli skomentujesz ten film i poprosisz w komentarzu o dostęp do tej tablicy Miro, którą widzisz teraz za moimi plecami, ja chętnie wyślę ci dostęp. Będziesz mógł zobaczyć wszystko, przypomnieć sobie raz jeszcze, o czym tutaj rozmawialiśmy, o czym ci opowiadałem i uzupełnić ten proces, który ja tutaj przedstawiam, o swoje przemyślenia i mieć własny proces wyboru firmy i wyboru realizacji całego procesu automatyzacji twojego biznesu.

Także zachęcam cię do komentowania, zachęcam cię do lajkowania tego filmu, do zostawienia subskrypcji. To pomoże algorytmom w tym, aby ten materiał się przenosił i abyśmy mogli zautomatyzować jak najwięcej procesów we wszystkich firmach w naszym kraju, a może poza nim - zobaczymy.

Jak wybrać partnera do automatyzacji?

Dzisiejszy odcinek, tak jak mówiłem, zawiera informacje o tym, w jaki sposób wybrać partnera do automatyzacji. Tak to sobie nazwałem. Ta kartka nazywa się "Partner". Tu widzicie spoiler następnego odcinka, w którym będę opowiadał, jak wygląda proces realizacji automatyzacji w różnych firmach, a dzisiaj o partnerach.

No i jaki jest najlepszy sposób wyboru firmy, która ma wam zautomatyzować procesy? Ja, prawdę mówiąc, nie wiem, ale wiem, na co należy zwrócić uwagę. Wiem, jakie są kluczowe elementy i opowiem o nich za chwilę. A moja wiedza wynika stąd, że ja od 20 lat automatyzuję różnego rodzaju procesy i jestem w tym środowisku już dość długo. Wcześniej automatyzowałem za pomocą innych narzędzi, teraz za pomocą trochę innych, ale to nie jest temat tego odcinka.

W tym odcinku pokażę, jak szukać partnera, bo ja przez większość swego zawodowego życia szukałem właśnie różnego rodzaju partnerów, firm, które automatyzowały procesy w innych firmach, w tych, w których ja byłem zatrudniony i z którymi pracowałem. Także jaki jest najlepszy sposób? Nie wiem, ale powiem ci, na co należy zwrócić uwagę i będę te karteczki sobie odsłaniał, odsłaniał po kolei.

Kluczowe elementy wyboru partnera

Dobra, już idziemy do następnej kartki. No i tutaj mamy rozmiar. Mówią, że rozmiar nie ma znaczenia i owszem, czasem ma, czasem nie ma, to zależy od sytuacji. W przypadku wyboru partnera, który ma automatyzować procesy, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy tam jest jakiś zespół, czy tam jest chociaż kilka osób, które mogą wesprzeć was w różnych sytuacjach, czy to jest freelancer, który po prostu sobie sam pracuje.

Oba te rozwiązania mają swoje zalety. Ja nie chcę tutaj mówić, które są lepsze, które są gorsze. One mają swoje zalety w różnych sytuacjach. Warto po prostu na to zwrócić uwagę. Na pewno te mniejsze firmy będą często zwinniejsze, będą często mogły szybciej zareagować, paradoksalnie, i będą mogły być bardziej elastyczne. Przy większych firmach czasami zdarza się tak, że ta sztywność jest trochę większa, ale to zależy już od konkretnej kultury organizacyjnej.

W każdym razie zwróć uwagę, zapytaj, jak duża jest firma, ile tam pracuje osób, czym one się zajmują, ile realizują równolegle projektów. To dość istotne pytania.

Koszty automatyzacji

No i właśnie, słuchajcie. Prawie ostatnia rzecz, bo tutaj jeszcze tych kilka fioletowych karteczek jest, ale koszty? No oczywiście, że warto zapytać, jakie są koszty. A te koszty możemy oczywiście tutaj, oczywiście tutaj, słuchajcie, jeszcze podzielić na kilka elementów. Tutaj napisałem takie w zasadzie trzy główne kartki.

Czyli koszty eksploatacyjne. Czy w ogóle są? Jeśli są, to w jakiej wysokości? Jak to wszystko wygląda, ile to kosztuje i w jakim układzie się płaci - miesięcznym, rocznym? Nie wiem. Różne są historie, więc warto zapytać, ile kosztuje eksploatacja tych automatyzacji, tych rozwiązań, które są tutaj wdrażane. Niektóre zależą od technologii, niektóre zależą od innych parametrów. Eksploatacja, czyli opłata za to, że po prostu aplikacja działa czy jest - i w jakiej wysokości?

Przerwa reklamowa

Teraz zrobimy sobie krótką przerwę. No, można powiedzieć reklamową. Chciałbym poprosić was o subskrypcję. Chciałbym poprosić o komentarze i pamiętajcie, każda osoba, która w komentarzu poprosi o link do tej tablicy Miro, na pewno ten link dostanie. Także komentujcie i wyrażajcie chęć otrzymania, a ja tą chęć, jak tylko będę mógł, szybko zrealizuję. Więc komentujcie, lajkujcie i subskrybujcie. Niech ta wiedza, niech ten film niesie się po meandrach i zakamarkach internetu. To bardzo mi pomoże, może jakimś biznesom również. Także dziękuję. Koniec przerwy reklamowej.

Koszty wdrożeniowe i rozwój aplikacji

I wracamy do kosztów. OK, no koszt ten główny, który najczęściej trzeba ponieść, to jest koszt wdrożeniowy, czyli taka jednorazowa opłata za przygotowanie aplikacji, przygotowanie środowiska, przygotowanie automatyzacji, wszystko, co trzeba wykonać, aby proces automatycznie mógł być realizowany - właśnie jest w tym elemencie kosztu wdrożeniowego. I co jeszcze ważniejsze, no warto choćby w kilku słowach omówić, w jaki sposób będzie rozwijana aplikacja.

Oby tak było w waszym przypadku, że zrobicie raz proces, będzie idealny, proces będzie doskonały i nie trzeba będzie w nim wdrażać żadnych poprawek. Natomiast w życiu i w moim doświadczeniu kilkunastoletnim okazuje się, że jednak czasem trzeba wrócić, czasem trzeba coś zmienić, czasem trzeba dodać coś do naszej aplikacji, do naszej automatyzacji, bo wcześniej o tym nie pomyśleliśmy, zapomnieliśmy, albo zmieniły się warunki biznesowe. No i po prostu wymagana jest zmiana.

Więc warto zapytać, w jaki sposób te zmiany są wdrażane, w jakim czasie, w jakim budżecie? No i jak to jest wszystko realizowane?

Jak wymienić partnera wdrożeniowego?

Słuchajcie, dobrnęliśmy do końca, dobrnęliśmy do końca. Mam wrażenie, że te karteczki przynajmniej z grubsza opisują proces wyboru dobrego partnera wdrożeniowego. Na szczęście z partnerami wdrożeniowymi no nie wiążemy się na całe życie, można ich zmieniać. Warto też zapytać - warto też zapytać o tym. Nie zrobiłem karteczki, ale warto zapytać, jak was wymienić? Jak was, czyli jak wymienić partnera wdrożeniowego? Może w taki sposób to zapiszę - jak wymienić partnera wdrożeniowego?

Słuchajcie, aż to zsumuję, to jest mega hiper istotne pytanie przy wyborze partnera, przy zastanowieniu się, z kim zautomatyzować procesy. Warto zapytać, słuchajcie: a jak byśmy chcieli zrezygnować z was, to co się wtedy dzieje? Czy elementy dotyczące aplikacji są u nas gdzieś, czy są gdzieś na zewnątrz, jak my możemy się dostać do tych, do tych środka, tych automatyzacji, w jaki sposób działać?

To są mega istotne rzeczy, to jest wasze bezpieczeństwo. Słuchajcie i tak zapomniałem o tym. Na szczęście, na szczęście sobie w ostatniej chwili to przypomniałem. Jak wymienić partnera wdrożeniowego? To mega istotny element, o którym musicie pamiętać, właśnie wybierając tego pierwszego, z którym będziecie realizowali wasze procesy automatyczne, wasze aplikacje.

Porażka wdrożeniowa

Chuch? Dużo tego było, ciekawe myślę rozważania. Zachęcam was do przemyślenia tych rzeczy. To myślę, że są takie dość uniwersalne tematy przy wszelkich firmach technologicznych, z którymi chcecie współpracować. Właśnie jak to, jak to wygląda. Oczywiście tu można zapytać, dodać pytania o AI i inne różne rzeczy. Ja mówię o najważniejszych, ja mówię o tych fundamentalnych, niedotyczących bezpośrednio procesu, tylko fundamentalnie dotyczących partnera wdrożeniowego.

Na zakończenie mogę wam jeszcze podać taki spojler, którego tutaj już w kartkach nie będzie. A jaki był największy fakap? Największy fakap, który zrobiliście, automatyzując procesy, który robiliście, realizując procesy. Super pytanie, ciekawe, czy w ogóle był. Może są firmy, które nie mają, ale najczęściej wszyscy, najczęściej wszyscy mają porażkę wdrożeniową.

Dobra, teraz to już naprawdę koniec. Bardzo dziękuję wszystkim za oglądanie, za odsłuchanie. Jeszcze raz przypominam o lajkowaniu, o subskrybowaniu. No i dzisiaj dziękuję. Do zobaczenia, automatyk i inżynier Marcin Karwowski z eraIT.

O autorze

Marcin Karwowski

Automation Expert
With over 20 years of expertise....
Nie marnuj czasu na powtarzalne czynności.
Zautomatyzujmy Twój biznes wspólnie!
Porozmawiajmy o konkretnych procesach, które możemy dla Ciebie usprawnić.