Finałowy odcinek serii koncentruje się na często pomijanym etapie procesu automatyzacji - fazie po wdrożeniu. Dowiesz się, dlaczego warto dać sobie czas na "wygrzanie" rozwiązania zamiast natychmiastowego przechodzenia do kolejnych projektów. Kluczowe jest zachowanie równowagi w tempie zmian organizacyjnych, umiejętne planowanie kolejnych kroków oraz budowanie kultury oddolnych inicjatyw automatyzacyjnych. Właściwie przeprowadzone zakończenie projektu pozwala nie tylko lepiej ocenić rezultaty, ale także zachęcić zespół do identyfikowania kolejnych procesów wartych usprawnienia. Ten krótki, refleksyjny przewodnik pomaga zamknąć cykl wdrożeniowy i stworzyć fundamenty pod dojrzałą organizację, która mądrze wykorzystuje potencjał automatyzacji.
Cześć, tu automatyk inżynier Marcin Karwowski z eraIT. Na tym kanale pokazuję, w jaki sposób narzędzia Microsoft 365 mogą wspierać pracę twoją i twojej firmy. Dzisiaj nietypowy odcinek, bo widzisz za moimi plecami po raz kolejny ośmiornicę. Ta ośmiornica symbolizuje proces wdrażania automatyzacji, na przykład w twojej firmie, i mówi o tym, w jaki sposób się do niego przygotować. W jaki sposób można poświęcić trochę czasu, aby zastanowić się, co automatyzować, jak automatyzować, z kim automatyzować i tak dalej, i tak dalej.
Zachęcam cię do wcześniejszych odcinków, bo dziś jest odcinek finałowy tego cyklu, w którym powiem kilka słów o tym, jak wygląda zakończenie takiego procesu i jak to powinno działać dalej. Jakie mogą być kolejne kroki właśnie przy tych automatyzacjach różnego rodzaju aplikacji. Także zapraszam cię do części merytorycznej.
Ale zanim pójdziemy do części merytorycznej, bardzo proszę cię o lajki, bardzo proszę cię o subskrypcję, bardzo proszę cię o kliknięcie dzwonka. Dzięki temu algorytm będzie nas troszeczkę wyżej pozycjonować, dzięki temu te materiały będą mogły iść do większej ilości osób i wdrożenia i automatyzacje firm będą mogły mieć miejsce. Więc zachęcam cię jeszcze raz do właśnie tych czynności.
Zachęcam cię również do komentowania, zadawania pytań pod tym filmem. Ja chętnie będę na nie odpowiadał, czy to w postaci komentarzy, czy w postaci innych filmów. No i ostatnia zachęta do tego, aby poprosić w komentarzu o dostęp do tej tablicy Miro. Ja go chętnie ci wyślę, będziesz miał wszystkie tutaj te elementy wypisane, będziesz mógł dorzucić tu swoje notatki, no i mieć swój proces wdrażania automatyzacji czy też aplikacji, a ja chętnie się tą wiedzą po prostu z tobą podzielę.
Okej, idziemy do części merytorycznej. Dzisiaj ostatni krok - zakończenie, zakończenie wdrożenia. No i lecimy z karteczkami. Ja też, ja też tutaj trochę pod-oddycham. Słuchajcie, odrobinę się napracowaliśmy, albo wydaliśmy dużo pieniędzy i dużo pracy i dużo czasu. Pooddychaj przez chwilę! Pomyślmy, popatrzmy, co nam to dało, popatrzmy, jakie są rezultaty wdrożenia tej aplikacji czy też tej automatyzacji.
Nie lećmy od razu z kolejnym etapem, nie lećmy od razu z kolejnymi rzeczami, tylko dajmy się chwilę, jak to się żargonowo mówi, wygrzać temu rozwiązaniu. Tak abyśmy mogli zobaczyć, jak to się używa, czy ta technologia jest okej, czy może trzeba jakieś zmiany dokonać. Po prostu pooddychaj - mówię to tak hasłowo, "pooddychaj", w sensie: poczekajmy, zastanówmy się, nie róbmy tego na łapu-capu. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą w żadnej dziedzinie życia, a w szczególności przy wdrażaniu automatyzacji, aplikacji z całą pewnością nie jest.
Przygotuj się dobrze do zaplanowania kolejnego kroku. Ten kolejny krok to może być kolejna automatyzacja, to może być kolejna rozbudowa właśnie zbudowanej automatyzacji - różnie to bywa. Więc po prostu zaplanuj kolejny krok bardzo skrupulatnie. Zaplanuj kolejny krok i się na nim zastanów. Nie podejmuj takiej gorączkowej decyzji o tym, aby robić kolejne rzeczy jak najszybciej.
No właśnie - zaczekaj, pooddychaj, zaplanuj. To są bardzo ważne elementy. Nie będę już tutaj o tym mówił. No ale później oczywiście zadziałaj. Przygotuj się znowu w tej samej, w zasadzie można powiedzieć, pętli. Zobacz, jaki jest największy ból teraz twojego biznesu, czy to będzie kolejny krok w rozwinięciu tego wdrożenia, które było, czy to będzie nowe wdrożenie. To zależy od ciebie, zależy od waszych ustaleń z firmą wykonawczą. Ale po tym oddychaniu, zaplanowaniu, zaczekaniu chwilę, po prostu zacznij wtedy dopiero działać.
Zastanów się, jaki proces, jaki ma być ten kolejny krok, o którym powiedziałem przed chwilą. I pamiętaj o większej całości. Ta większa całość to jest właśnie ten "Big Picture", o którym mówiłem w poprzednich filmach, aby zastanowić się, do czego my idziemy, czy idziemy w dobrą stronę, czy ten automatyzacje realizują jakąś większą całość, jakiś większy pomysł, i jaki ten pomysł ma być - to jest właśnie w tej karteczce ukryte.
Następnie odpowiednio się przygotuj, czyli przygotuj zarówno finanse, przygotuj zarówno swój zespół, przygotuj czas dla swojego zespołu tak, abyście mogli na spokojnie tę automatyzację wdrażać, uruchamiać i cieszyć się z jej działania. To są bardzo istotne rzeczy.
To jest krótszy odcinek niż zwykle, ale to jest właśnie taka chwila na twoją refleksję. Ja tu tych refleksji nie będę przytaczał, natomiast absolutnie istotne jest to, żeby nie przegrzać, żeby nie przegrzać zarówno budżetu, zarówno ludzi w twojej firmie. Ilość zmian musi być dawkowana w sposób umiarkowany.
Bez względu na to, co sobie myślisz, bez względu na to, jak ty uważasz, większość ludzi zmian po prostu nie lubi. Więc trzeba je wdrażać rozsądnie, trzeba je wdrażać step by step, krok po kroku, aby te zmiany mogły się osadzić trochę w strukturze twojej firmy, aby mogły się osadzić w twojej kulturze organizacyjnej.
No bo właśnie do tego dążymy w tym szerszym rozumieniu automatyzacji. Dążymy do tego, żeby to ludzie oddolnymi inicjatywami pokazywali ci, co jeszcze można zautomatyzować, bo to oni, realizując te czynności na co dzień, wiedzą to najlepiej - gdzie można zautomatyzować.
I jak będą uczestniczyć w tych automatyzacjach w taki mądry sposób, będą mieli na to czas, będą mogli się nad nimi chwilę pozastanawiać, mogli je odpowiednio przetestować, przygotować się do tego, to będą ci sami mówili: "Słuchaj, jeszcze można zautomatyzować to, jeszcze można zautomatyzować tamto". Bo to oni wiedzą, ile razy używają "kopiuj-wklej" z jednego arkusza do drugiego.
A ja wiem, i ty już teraz też wiesz, że można ten proces chociażby zautomatyzować i przenosić dane, czy to pomiędzy arkuszami, czy pomiędzy różnymi elementami, w sposób automatyczny. Ale to ten człowiek na dole wie, że wykonuje te czynności, że wykonuje tych "kopiuj-wklej" powtarzających się akcji dziesiątki, setki, tysiące być może jednego dnia. I dopóki ci o tym nie powie, to ty nie będziesz tego wiedzieć i nie będziesz mógł zaoszczędzić jego czasu, swoich pieniędzy, wykonując i wdrażając różnego rodzaju automatyzacje czy też aplikacje.
Więc nie przegrzewaj i wykonawcy, i twojego zespołu. Wykonawca oczywiście chciałby robić tych automatyzacji jak najwięcej, bo z tego ma chleb, bo z tego ma pieniądze. Natomiast ja przynajmniej podchodzę w swoim biznesie w taki sposób, żebyśmy się wszyscy po prostu nie przegrzewali, żebyśmy mieli ten komfort wdrażania, komfort testowania, komfort uruchomienia aplikacji tak, aby to szło odpowiednim trybem, odpowiednim czasie i miało możliwość dobrego działania i możliwość realizowania kolejnych wdrożeń.
Dziękuję ci serdecznie za tą serię, za tą całą ośmiornicę, za tą wspólną przygodę właśnie w omawianiu elementów dotyczących wdrożenia automatyzacji w twojej firmie. Przypominam o tym, że wszyscy, którzy poproszą w komentarzu o dostęp do Miro, dostaną go, którzy zadadzą pytania, dostaną odpowiedź, którzy polajkują, zasubskrybują i wcisną dzwon, pomogą mi w rozwoju tego kanału, z czego będę niezmiernie zadowolony i będę wam po prostu również wdzięczny. I to da mi napęd do nagrywania kolejnych filmów, bo pomysłów mam bardzo wiele.
Zobaczcie tu jeden z filmów, który się już wyświetla, który niedługo będzie gdzieś tam kiedyś nagrywany - "Siedem porażek przy wdrażaniu automatyzacji - na co należy zwrócić uwagę", właśnie aby nie popełnić tych błędów. To za kilka chwil ten film również się pojawi, a dzisiaj dziękuję. Automatyk inżynier Marcin Karwowski z eraIT. Do zobaczenia!